Jak nosić odblaski?

40126064_233432560676804_7789703750062440448_nArt. 11 Ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym.

4a. Pieszy poruszający się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym jest obowiązany używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu, chyba że porusza się po drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub po chodniku.

Odblasków w sklepie spory wybór, ale jak wybrać te najlepsze? Wiele z nich to tylko gadżety reklamowe, nie mające za zadanie nas chronić. Przy zakupie należy sprawdzić czy dany odblask spełnia normy, w skrócie, czy posiada certyfikat a nie informację: „Produkt nie stanowi środka ochrony indywidualnej w rozumieniu rozp. Ministra Gospodarki z 21.12.2005 r.
Nie należy utożsamiać z produktami ochrony indywidualnej w rozumieniu Dyrektywy o Środkach Ochrony Indywidualnej 89/686/EWG wraz z późniejszymi zmianami i aktami powiązanymi. ” wtedy wiadomo co wybrać.

– A po co te odblaski? Przecież samochody mają światła to mnie widzą”

Polecam obejrzeć te dwa filmy:

Dodatkowo na grafice przygotowanej przez wprewencji.policja.pl  przedstawiona jest „droga” widoczności pieszego bez odblasków oraz z nimi. Wnioski wyciągnijcie sami.

pieszy.png

 

A jak prawidłowo je nosić?

Zakładając elementy odblaskowe trzeba zastanawiać się, z której strony je założyć. W Polsce, zgodnie z przepisami, pieszy, który porusza się jezdnią, ma obowiązek iść lewą stroną. Pojazd nadjeżdża do niego z przodu, więc wtedy taki element odblaskowy zakładamy na prawą rękę, na prawą nogę, by był bardziej widoczny od strony jezdni. Starajmy się, by dzieci na tornistrach, czy też na ubraniu miały element odblaskowy z przodu, z prawej strony – mówi asp. szt. Paweł Przestrzelski z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Stołecznej Policji.

 

Co zrobić aby było nas widać w ciemnościach?

  1. Nosimy zawsze certyfikowane odblaski
  2. Nie zasłaniamy odblasków częścią garderoby
  3. Światła mijania ustawione są nisko w pojazdach, dlatego też odblask najlepiej nosić jak najniżej.
  4. Jeżeli dysponujemy odblaskiem-zawieszką, można powiesić go na szyi, jednak tak wysokie umieszczenie powoduje, że będzie on mniej skuteczny od elementu umieszczonego metr niżej, np. przy kostce. Każde pół metra w dół zwiększa widoczność o kilka-kilkanaście metrów.
  5. Wychodząc na spacer z psem jemu tez załóż odblask.
  6. Stojąc na nieoświetlonym przystanku „na żądanie” a chcemy jechać autobusem, który jedzie machajmy ręką, w której trzymajmy podświetlony ekran telefonu komórkowego.
  7. Gdy idziemy poboczem, bo chodnika brak, to idziemy naprzeciwko jadących pojazdów.
  8. Rowerzysto nie jesteś nieśmiertelny jak i nie bije od Ciebie blask zajebistości. Brak oświetlenia i odblasków może się źle skończyć nie tylko dla Ciebie.
  9. Na wózki dziecięce również można założyć czy to specjalne opaski odblaskowe czy zwykłą kamizelkę odblaskową.

 

Pamiętajmy o tym bo nawet w centrum miasta są miejsca niezbyt dobrze oświetlone i łatwo o nieszczęście. Ba nawet pod najjaśniejszą latarnią bywa najciemniej!

Wychodząc z pojazdów również upewnijmy się wcześniej, że możemy bezpiecznie przejść. Na jezdnię też nie wchodzimy z marszu. Wiadomo, że pieszy na pierwszeństwo na pasach ale na nagrobku nie będziemy mieć wyrytego takiego napisu.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.