Nowe kasowniki. Jak zakupić bilet.

Wbrew pozorom obsługa nowych urządzeń jest dość prosta. Kilka kroków i mamy bilet. Z ciekawości dziś sama zakupiłam jeden bilet aby zobaczyć jak to działa.

Główny ekran wygląda jak poniżej. Znajduje się na nim data, aktualna godzina, nr pojazdu oraz możliwość wyboru menu w języku angielskim oraz niemieckim. Do tego widok najpopularniejszych biletów.

img_20180306_085301.jpg

Jeśli chcemy inny bilet naciskamy palcem na => PEŁNA OFERTA BILETÓW. Wyświetlą się nam grupy biletów. Po wyborze interesującej nas kategorii przejdziemy do spisu biletów oraz możliwości ich zakupu:

Wybrałam do zakupu bilet czasowy na 15 minut :). Wybieramy ilość i…

IMG_20180306_085236

…naciskamy zielony paseczek z napisem => KUPUJĘ I PŁACĘ. Przykładamy kartę z funkcją PAY PASS/ URBANCARD EP/telefon z funkcją NFC.

Po zakupie dostajemy informację:

IMG_20180306_085337

 

Aby sprawdzić ważność biletu czasowego, na ekranie urządzenia wybieramy z poziomu głównego menu => SPRAWDŹ WAŻNOŚĆ BILETU, i przykładamy kartę.

Kartę URBANCARD sprawdzamy analogicznie wybierając => OBSŁUGA URBANCARD.

Jak z kontrolą?

  • URBANCARD EP, URBANCARD lub ELS – przykładamy kartę do czytnika
  • bilet w telefonie zakupiony przez aplikację URBANCARD – w aplikacji przechodzimy do zakładki „KONTROLA”, gdzie wyświetli się nasz bilet w formie kodu QR, okaż go kontrolerowi do sczytania.
  • bilet w telefonie zakupiony przez aplikację URBANCARD przy użyciu funkcji NFC – uruchom aplikację w telefonie i przyłóż telelefon do czytnika.
  • bilet papierowy – okaż skasowany bilet
  • bilet zakupiony w pojeździe za pomocą karty płatniczej – przyłóż kartę do czytnika.

KONTROLER NIE MA DOSTĘPU DO DANYCH ZAPISANYCH NA KARCIE PŁATNICZEJ! OTRZYMUJE WYŁĄCZNIE INFORMACJE DOTYCZĄCE BILETU. BILET ZAPISANY JEST W SYSTEMIE A KARTA JEST WYŁĄCZNIE IDENTYFIKATOREM TRANSAKCJI.

Wiele osób jest przeciwnych nowym rozwiązaniom. Jak przy każdej zmianie. Coś więcej będzie można powiedzieć za kilka miesięcy.

Zastanawia mnie czy nie dało by rady, podczas kontroli umożliwić pasażerom okazanie ważnego biletu poprzez przyłożenie karty płatniczej do kasownika zamiast czytnika. Na czas kontroli zablokować tylko funkcję sprzedaży biletów.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.