Jak podróżować z wózkiem dziecięcym.

„Hej.
Mogłabyś umieścić coś na swoim blogu? Poruszyć temat jak ustawić wózek w pojeździe? Miałam dziś sytuację. Pani dzisiaj wchodząc do autobusu ustawiła krzywo wózek z dzieckiem Zwróciłem jej uwagę żeby ustawiła tyłem do tyłu jazdy ona powiedziała że wózek trzyma. Powiedziałem że to nic nie da pojechaliśmy na następny przystanek powiedziałem że nie będę kontynuować jazdy jeżeli nie przestawi wózka. Spytała się mnie czy zwracam tak każdemu uwagę ja powiedziałem że tak Każdemu kto nieprawidłowo ustawia wózek.to powiedziała że mam się pier***** i mam jechać dalej a jak nie to ona ma czas i możemy w ogóle nie jechać. ”

  Zaczynamy:
1. Jeszcze będąc na przystanku najlepiej gdy ustawiamy się w bezpiecznej odległości od krawężnika – im bliżej staniemy tym dalej autobus się zatrzyma ponieważ kierujący nie chce nikogo uszkodzić a stawanie przy krawędzi utrudnia podjazd pod sam krawężnik. Są też przystanki gdzie zw względu na ich budowę ciężko podjechać pod sam krawężnik nie uszkadzając pojazdu.  Możemy też dać kierowcy znać podnosząc rękę, informując go tym samym, że będziemy wsiadać. Nie każdy autobus obniży się po otwarciu drzwi!
2. Pozwalamy wysiąść pasażerom z pojazdu i nie rozjeżdżamy ich wózkiem.
3. Wjeżdża najpierw wózek.  Trzymamy do oburącz. Jeśli prowadzimy wtedy rozmowę, odkładamy telefon na chwilę aby nie tańczyć wózkiem w drzwiach.
4. Wózek ustawiamy równolegle z pojazdem. Dziecko bez względu na to w jakim wózku jeździ – podróżuje tyłem i tak tez wózek ustawimy, Nie ustawiamy wózka w przejściach. Czy bokiem do kierunku jazdy.
Blokujemy kółka hamulcem.
5. Jedną ręką trzymamy wózek a drugą poręczy.  Nie zostawiamy dziecka w wózku samego.
6. Jeśli chcemy wysiąść naciskamy przycisk z piktogramem wózka dziecięcego jeszcze przed zatrzymaniem się pojazdu. Wiele wozów po otwarciu drzwi nie obniży się! Wychodzimy pierw a wózkiem wyjeżdżamy tyłem. Dlaczego wózek jako drugi i do tego  tyłem? Ponieważ wyjeżdżając przodem:
– kółka wózka mogą utknąć pomiędzy krawężnikiem a wozem
– możemy łatwo stracić równowagę, gdy kółka natrafią na przeszkodę.
Krótkie filmy z kanału MPK Poznań, co się dzieje gdy wózek jest źle ustawiony a dojdzie do ostrego hamowania. Polecam też : Jak ustawić wózek w pojeździe?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.