Podwyżka biletów.

Od 01.01.2018 we Wrocławiu następuje podwyżka cen biletów. Wiele osób jest z tego faktu niezadowolonych i wyraża swój niesmak. Jednak należy wziąć pod uwagę fakt, że ostatnia podwyżka miała miejsce w 2014 roku. Mało kto zauważa, że

podwyżka obejmuje tylko bilety jednorazowe! Ceny biletów miesięcznych pozostają bez zmian a nawet dodane zostało kilka opcji! MPK Wrocław nie ma wpływu na wysokość cen! Jest przewoźnikiem a nie organizatorem! Za bilety i całą infrastrukturę biletową odpowiada Mennica.

A co się zmieni oprócz cen?

FB_IMG_1514373006622.jpg

Dodatkowo kilka grup otrzyma możliwość darmowych przejazdów. Pełną listę znajdziecie pod linkiem:  Uprawnienia do ulg

Cała lista dostępnych biletów oraz ich ceny:

IMG_20171226_115839.jpg

Jednak należy mieć na uwadze fakt, że nie tylko bilety na przejazdy wozami MPK Wrocław ulegną zmianie. Podwyżka biletów będzie mieć też wpływ na ceny biletów na liniach strefowych: Długołęka, Wisznia, Miękinia, Siechnice.

Gmina Długołęka:

Screenshot_2017-12-27-17-15-08.png

Gmina Wisznia:

Screenshot_2017-12-27-17-12-48.png

Gmina Siechnice:

Screenshot_2017-12-27-17-14-17.png

Na Gminie Długołęka jak i Siechnice dużym plusem są bilety przesiadkowe. Mimo tego, że dość długo są w ofercie mało kto z nich korzysta. Sama z nich korzystałam dość często bo ułatwiają podróż. Zamiast kupować nie raz dwa bilety warto kupić jeden przesiadkowy, który jest o 10 groszy droższy, jednak trzeba pamiętać, że bilet ma ważność czasową w zależności na ile stref jest ważny.

Bilety czasowe są ważne od momentu skasowania. Nie na czas papierowy przejazdu tylko realny. Opóźnienia powstałe z powodu korków, remontów, objazdów nie mają wpływu na wydłużenie ważności biletu. To są rzeczy na które przewoźnik nie ma wpływu.

Kontrole biletów również się pojawiają. Raz częściej, raz rzadziej. MPK Wrocław na swojej stronie informuje, na których liniach będzie ona na pewno przeprowadzona danego dnia, ale nie oznacza to, że na innych nie będzie ich w ogóle. Też mogą się zdarzyć.

Aby uchronić się przed mandatem należy mieć skasowany bilet jednorazowy/czasowy, posiadać bilet okresowy czy dokument upoważniający do darmowych przejazdów. No a co jak już dostaniemy bilet? No cóż, trzeba zapłacić. Jeśli danego dnia zapomnieliśmy biletu miesięcznego no to mały problem. Dajemy się spisać, później jedziemy z biletem i odkręcamy sprawę. Jak to mówią „kto nie ma w głowie, ten ma w nogach”. Opłacamy opłatę manipulacyjną i mandat anulowany. Nie można anulować mandatu biletem jednorazowym czy czasowym. Tylko biletem okresowym imiennym z datą zakupy sprzed spisania gapowicza. Także pisanie na forach/grupach „szukam biletu z dziś, tramwaj 8, godzina około 9:20” jest zbędne bo i tak kara nie zostanie anulowana. Strachu też nie ma, gdy w pojeździe jest awaria biletomatu (ale obserwować lepiej maszynę, bo potrafi się uruchomić) (nie mamy możliwości włączenia i wyłączenia jej z kabiny!!) wtedy zostaje mam wypisanie wezwanie na kwotę biletu do zapłaty i szybciutko przelewem opłacamy co by problemu później nie było.

 

2 odpowiedzi do “Podwyżka biletów.”

  1. Nie powtarzajmy tych błędów i nie nazywajmy tej opłaty „mandatem”! Jak już skrótowo, to lepiej zostać przy „karze”.
    Dlaczego trzeba na to uczulać? Bo są dwie zasadnicze różnice:
    1. Odwołujemy się do innego sądu, jak co.
    2. Od mandatu nie ma odsetek, od opłaty dodatkowej przewoźnika są, jeśli się nie zapłaci w terminie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.